BYSTŘICE POD HOSTÝNEM

Negarantovaná informace
Místo:Městský úřad v Bystřici pod Hostýnem
Adresa:Masarykovo náměstí 137, 768 61 Bystřice pod Hostýnem
Mobil:+420 573 501 911 - ústředna
Fax:+420 573 501 968
Email:posta@mubph.cz
WWW:http://www.bystriceph.cz/
GPS:49°23'59,010"N, 17°40'18,960"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Bystřice pod Hostýnem leží na úpatí Hostýnských vrchů v nadmořské výšce 308 m. Nad městem se vypíná nejvýše položené poutní místo na Moravě Svatý Hostýn (718 m.n.m.).

Dnes je toto přírodními krásami obklopené město domovem necelým devíti tisícům obyvatelů a je vyhledávaným místem turistů, ale také proslulým centrem nábytkářského průmyslu. Zvlněná krajina se spoustou značených turistických tras láká milovníky procházek i houbaře. Dobré jsou i místní lyžařské sjezdovky, lyžařské běžecké tratě a cyklostezky. Možnosti rekreace nabízí i letní koupaliště a hřiště minigolfu.

Status: město
Celková výměra: 2681 ha
Počet obyvatel: 8175 (k 1.1.2018)
Okres: Kroměříž
Obvody, části: Rychlov, Bílavsko, Sovadina, Hlinsko pod Hostýnem
Střední nadmořská výška: 310 m n. m.
Nejníže položený bod: 305 m n. m.
Nejvýše položený bod: 455 m n. m.

HISTORIE MĚSTA

Okolí Bystřice pod Hostýnem osídlili už asi 200 let před naším letopočtem Keltové. Nejstarší písemná zpráva o Bystřici pod Hostýnem pochází ovšem až z 8. ledna 1368. V té době byl sídlem vrchnosti hrad Obřany, ale po jeho opuštění v 15. století se centrem panství stala Bystřice, kde již tehdy stála tvrz.

Po delší vládě rytířů z Víckova získal panství sňatkem Václav Bítovský z Bítova, aktivní účastník protihabsburského povstání, popravený roku 1628. Konfiskované panství obdrželi darem Lobkovicové, od nichž Bystřici koupil roku 1650 hrabě Rottal. Po vymření Rottalů roku 1762 a po vystřídání dalších majitelů zdědili roku 1827 panství Loudonové, potomci známého vojevůdce. Byli nadšení botanikové, a tak se do dnešní doby v Bystřici dochovala vzácná, více než 150 let stará platanová alej, která nemá v naší republice obdoby.

Z poloviny 19. století se zachovaly dva podrobné popisy městečka, v nichž se poprvé zmiňují zdejší Lázně. Léčily se tu nemoci dýchacího ústrojí, a to čerstvým vzduchem, žinčicou a ovčím mlékem.

Na konci 19. století se město stalo známým nejen jako významné poutní místo, ale především díky Michaelu Thonetovi. Ten zde založil roku 1861 tehdy ve světě ojedinělou továrnu na ohýbaný nábytek. Někdejší Thonetova továrna, dnes TON a.s., dodává židle do celého světa i dnes.

PAMÁTKY

V Bystřici se bohužel nezachovalo mnoho památek. Pravděpodobně nejlákavějším místem zůstal chrám Nanebevzetí Panny Marie na sv. Hostýně, evropské mariánské poutní místo. Přímo v Bystřici pod Hostýnem najdeme někdejší Loudonský zámek, kostel sv. Jiljí na náměstí či bývalou Thonetovu vilu. Neméně zajímavý je i Loudonský hřbitov s hrobkou Loudonů nebo hroby Fr.Ondrůška, H.Schwaigera, Fr.Táborského, Dr.Vlasty Fialové.

OSOBNOSTY

Básník František Táborský, teolog František Sušil, malíř Hanuš Schwaiger, průmyslník Michael Thonet, malíř František Ondrúšek, malíř Adolf Kašpar, historička PhDr. Vlasta Fialová, šlechtic Remigius Olivier svobodný pán z Loudonu, malíř Stanislav Ježek, malíř Ján Želibský, malířka Mária Želibská, sochař Josef Antek, architekt Klaudius Madlmayr, malíř Jano Köhler, výtvarník Karel Svolinský, aj.

KULTURA A SPORTO

Okolí města se může pochlubit krásnou přírodou, zvlněnou krajinou se spoustou
značených turistických tras pro milovníky procházek. Dobré jsou i místní lyžařské sjezdovky,
lyžařské běžecké tratě a cyklostezky. Možnosti rekreace nabízí i letní koupaliště
a hřiště minigolfu.

Zdroj informací: MIC Bystřice pod Hostýnem