Kapitulní chrám tvoří petilodní pseudobazilika s kaplemi v bočních lodích a hloubkovým, trojboce uzavřeným kněžištěm. Interiér je vymalován v secesním slohu, inspirovám dílem Alfonse Muchy. Malbu typicky pro secesi krášlí ornamenty, listy, květy, neobyklé barby a měkké, vlnící se křivky. Na sloupech se nachází secesní portréty světců.
Na novogotickém hlavním oltáři v presbytáři se nachází sochy sv. Petra a Pavla mezi apoštoly Slovanů cv. Cyrilem a sv. Metodějem. V sousoší zvané Kalvárie Kristus na kříži vydává svůj život za spásu světa, pod ním tiše stojí Jan a Panna Maria.
Cenné jsou barokní chórové lavice z konce 17. století a barokní obraz Nanebevzetí P. Marie (po r. 1620), na stěnách visí obrazy ze života sv. Petra a Pavla od vídeňského malíře K. Jobsta.
Novogotická okna jsou osázena vitrážemi s obrazy světců od F. Sequense.
Kaple českých patronů se pyšní novogotickým oltářem od J. Kaslnera z roku 1910. Zobrazuje Kristův kříž, který vyrůstá z rajského stromu a okolo něj jsou shromáždění zemští patroni Cyril, Metoděj, Václav, Ludmila, Vojtěch, Jan Nepomucký, Anežka a Zdislava. Nachází se zde i barokní obraz sv. Václav od Karla Škréty ze 70. let 17. století.
Hlavní západní průčelí chrámu je ve štítu vyzdobeného sochami Ježíše Krista (uprostřed), dvou andělů (po stranách), a také patronů chrámu sv. Petra a Pavla s jejich typickými znaky (klíče a meč). V nižší části najdeme mozaikové medailony slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje.
V portále, přímo nad vstupní branou do kostela je vytesán reliéf Posledního Kristova soudu, který připomíná smrtelnost každého člověka, ukazuje vážnost lidksé volby mezi dobrem a zlem a otevírá cestu k radosti a životu či k hořkosti a zatracení.
HISTORIE
Chrám byl založen kolem roku 1070 prvním českým králem Vratislavem II. (1061 - 1092). Když Vratislav přenesl své sídlo z Pražského hradu sem, stal se na čas Vyšehrad hlavním centrem Čech a vyšehradský kostel druhým nejvýznamnějším chrámem v zemi. Byl vícekrát přestavován, naposledy na přelomu 19. a 20 století do současné novogotické podoby. V době největšího rozkvětu dosahoval téměř trojnásobných rozměrů.
ZAJÍMAVOSTI
Papež Jan Pavel II. dal chrámu čestné jméno "Basilica Minor".
Vyšehradská kapitula vždy podléhala přímo papeži. Nejvýznamějším členem kapituly byl Jan Nepomucký.
Vyšehradská zvonkohra hraje každou hodinu od 9 do 21 hodin. Skládá se ze 17 zvonů. V paměti je celkem 50 písní přizpůsobených liturgickému období. Ve věži jsou ještě čtyři velké zvony, které zvoní samostatně a mohou zvonkohru doplnit.
Kamenný oltář v sobě ukrývá úplomek z kamenného stolu z italské Pisy, na němž podle tradice sloužil mši apoštol Petr.
V boční kapli Panný Marie Bolestné se uchovává nalezená relikvie sv. Valentina, patrona všech zamilovaných a každoročně 14. února se zde koná pouť.
Nejvýznamnější chrámový obraz Panny Marie Vyšehradské, zvané taky Dešťové z období po roku 1355 je dokonalou kopií, originál obrazu je uchováván v Národní galerii.
SVATÝ PETR
Svatý Petr byl Ježíšem vyvolen za prvního papeže, proto drži v rukou klíče od nebeského království, které mu Kristus svěřil. Doputoval do centra tehdejšího světa, do města Říma, stal se biskupem tamnějších křešťanů. Na konci svého života byl pronásledován a nakonec ukřižován na vatikánském pahorku. [Wikipedie]
SVATÝ PAVEL
Svatý Pavel, původně rabín s kosmopolitním vzděláním z města Tarsu, nejprve pronásledoval Kristovy učeníky. Setkal se však osobně se zmrtvýchvstalým Kristem, stal se jeho učedníkem a jako apoštol procestoval celý tehdy známý svět. Zemřel jako mučedník u ostijské cesty před branami Říma. V jednom svém dopise napsal, že prosté Kristovo slovo (Bible) dokáže více, než jakýkoliv meč - odtud meč, jako jeho znak. [Wikipedie]
ZDROJ INFORMACÍ: www.praha-vysehrad.cz, informační tabule a panely
|
|